Mootorratta rehvid on kriitilise tähtsusega osa igale mootorratturile, tagades ohutu ja meeldiva sõidukogemuse. Oluline on valida õige tüüpi rehvid, mis sobivad konkreetse sõidustiili ja teeoludega. Alates spordirehvidest, mis on loodud kiireks sõiduks ja paremaks haarduvuseks kurvides, kuni enduro rehvideni, mis on mõeldud maastikul sõitmiseks, peab iga rehv vastama kindlatele nõudmistele. Hea haarduvus, pikem kasutusiga ja stabiilsus on vaid mõned näited omadustest, mida mootorratta sõitjad rehvidelt ootavad.

Valikus on mootorratta rehvid mitmetelt tuntud brändidelt, mis tagavad kvaliteedi ja usaldusväärsuse. Eesti turul leiduvate rehvide hulgast võib leida tooteid igale eelistusele ja rahakotile, olgu tegemist siis sport-, touring-, chopper-, cruiser-, motokrossi- või rollerirehvidega.

On ülioluline, et mootorratta rehvid vastaksid nii turvalisuse kui ka toimivuse normidele. Olgu sõidukiks maastikul liikuv enduro või kiirust nautiv sportmootorratas, on sobiv rehvivalik määrava tähtsusega. Eesti rehvipoodidest leiab mitmekesise valiku rehve, mida iseloomustavad tipptasemel toimivus ja vastupidavus igasugustes tingimustes, aidates mootorratta sõitjatel nautida oma sõidukogemust maksimaalselt.

Mootorratta rehvide tüübid

Mootorratta rehvid

Mootorrattarehvivalik on hooajaliselt diferentseeritud, et pakkuda parimat võimalikku haarduvust ja ohutust sõltumata ilmastikutingimustest. Igal rehvitüübil on oma roll, et tagada mootorratturi turvalisus ja sõidunauding.

Suverehvid

Suverehvid on disainitud sooja ilma tingimustes kasutamiseks, kus nad pakuvad parimat haarduvust kuival ja märjal teekattel. Mootorratta suverehv väljendab suurepärast jõudlust just temperatuuril üle 7°C, tagades stabiilsuse ja pidurdamise efektiivsuse.

Talverehvid

Talverehvid on kohandatud külmemate olude jaoks, kus nad säilitavad paindlikkust madalatel temperatuuridel. Need rehvid on varustatud sügavamate mustritega ja erilise koostisega, et tagada parem haare lumistel ja jäistel teedel ning soodustada lume ja libeduse tõrjumist.

Universaalrehvid

Universaalrehvid või mitmeotstarbelised rehvid on kompromiss talve- ja suverehvide vahel ning sobivad aastaringseks kasutamiseks. Need tagarehvid ja esirehvid on loodud nii, et need töötaksid mitmesugustes tingimustes rahuldavalt, pakkudes mõõdukat sooritusvõimet nii märjal kui ka kuival pinnal.

Rehvimõõtmete tõlgendamine

Rehvide korrektne valik ja nende spetsifikatsioonide mõistmine on mootorratta optimaalseks toimimiseks hädavajalik. Mõõtmed nagu laius ja läbimõõt ning indeksid nagu kiirus- ja koormusindeks mängivad olulist rolli sobivate rehvide valimisel.

Laius ja läbimõõt

Mootorratta rehvide laius on esimene number rehvikoodeksis ning see mõõdetakse millimeetrites. Näiteks rehvikoodeksis 120/60R17 on laius 120 mm. Läbimõõt, mis tavaliselt esitatakse tollides, on rehvi siseringi mõõt ja see vastab velje läbimõõdule. Samas koodeksis tähendab number 17, et rehvi läbimõõt on 17 tolli. Rehvide 120/70-12 ja 130/70-12 puhul on esimene number, 120 või 130, rehvi laius millimeetrites, teine number, 70, ristlõike kõrguse protsent ning number 12 on velje läbimõõt tollides.

Kiirusindeks ja koormusindeks

Kiirusindeks väljendab rehvi maksimaalset lubatud kiirust. See on tähistatud ühe või kahe tähega rehvi mõõtmete lõpus, näiteks 55W, kus W tähendab, et rehv on mõeldud sõitmiseks kuni 270 km/h kiirusel. Koormusindeks viitab maksimaalsele koormusele, mida rehv võib kanda. Näites 55W Power One on number 55 rehvi koormusindeksi number, mis tähendab, et üks rehv võib kanda kuni 218 kg. On tähtis mõista mõlemaid indekseid, et tagada turvaline ja usaldusväärne sõidukogemus.

Rehvide valik internetis

Mootorratta rehvid

Internetis rehvide valimine pakub mugavust ja valiku rohkust. Kliendid saavad hõlpsasti leida sobivaid rehve oma sõiduvahendile, tutvudes erinevate e-poodide laia tootevalikuga.

Rehvide sobivus tuvastamine

Leida internetist sobivad rehvid on mugav; siiski on tähtis täpselt kindlaks määrata sõiduki ja sõidustiili jaoks korrektne rehvitüüp. Rehvide e-poodides, on sageli olemas tööriistad, mis aitavad ostjal sisestada oma mootorratta andmed ja seejärel näidatakse sobivaid rehvide variante. Tüüpiliselt on kasutajal võimalik valida rehvi mõõte nagu laius, kõrgus, diameeter ja kiirusreiting, et tagada õige valik oma mootorrattale.

Rehvide paigaldus ja hooldus

Mootorratta rehvide nõuetekohane paigaldus ja hooldus on kriitilise tähtsusega, tagamaks sõiduki turvalisust ja optimaalset sooritusvõimet. Rehvitootjad soovitavad regulaarselt jälgida rehvirõhku ja tasakaalustada rehve, et kindlustada mootorratta parim võimalik haarduvus ja sõidumugavus.

Rehvirõhk ja tasakaalustamine

Rehvirõhu kontrollimine tuleks teha vähemalt kord kuus ning enne iga pikemat sõitu. Õige rõhutase tagab parima võimaliku sõiduomaduse ning aitab vähendada kütusekulu ja rehvi kulumist. Rehvirõhu näitajaid leiate mootorratta kasutusjuhendist või sõiduki kütusepaagi küljest.

 • Rehvirõhk

  • Kontrollige rehvirõhu sobivust vastavalt tootja soovitustele.
  • Kasutage usaldusväärset manomeetrit, et mõõta täpselt.
 • Tasakaalustamine

  • Rehvide tasakaalustamist peaks läbi viima spetsialist, eriti pärast uute rehvide paigaldust.
  • Tasakaalustamata rehvid võivad põhjustada sõiduki ebastabiilsust ja ebavõrdselt kiiret rehvikulumist.

Rehvide säilitamine

Õigesti säilitatud rehvid pikendavad rehvide eluiga ning aitavad säilitada nende jõudlust. Mootorratta rehvide hoidmiseks sobivas seisukorras, tuleb järgida mõningaid põhimõtteid.

 • Säilitamise printsiibid
  • Hoidke rehvid kuivas ja jahedas keskkonnas, eemal otsesest päikesevalgusest.
  • Veenduge, et säilitamiskoht oleks puhas ja õlivaba.

Rehvide regulaarne kontrollimine ja hooldamine aitavad tagada mootorratta turvalisuse ja parandavad sõidukogemust. Mootorratta rehvide paigaldamiseks ning hoolduseks tuleks pöörduda spetsialistide poole, kes kasutavad rehvitootjate poolt heaks kiidetud meetodeid ja seadmeid.

Rehvitootjate tutvustus

Enne kui valite mootorratta rehvid, on tähtis tutvuda juhtivate rehvitootjatega, kes pakuvad innovaatilisi lahendusi ja kõrge kvaliteediga tooteid. Tuntud tootjate hulka kuuluvad Michelin, Continental ja Maxxis, millest igaüks paistab silma oma eripäradega ja kvaliteetse rehvivalikuga.

Michelin

Michelin on Prantsuse ettevõtte, mis asub Clermont-Ferrandis, Puy-de-Dôme’is ja on üks tunnustatumaid rehvitootjaid maailmas. Ettevõte on tuntud oma uuenduslike tehnoloogiate ja kõrge kvaliteediga mootorratta rehvide poolest, mis on loodud vastu pidama erinevates sõidutingimustes.

Continental

Continental on Saksa ettevõte, mis pakub laia valikut mootorratta rehve, sealhulgas maantee-, sport- ning maastikusõiduks mõeldud mudeleid. Continental’i rehvid on hinnatud nende vastupidavuse ja suurepärase haarduvuse tõttu erinevatel teekatetel.

Maxxis

Maxxis on Taiwani rehvitootja, mis on tuntud nii motospordi kui ka tavakasutajate seas, kuna pakub vastupidavaid rehve, mis sobivad mitmesugustes sõiduoludes. Maxxis’i tootevalikus on rehve igas suuruses alates väiksematest rolleritest kuni suurte mootorrattateni välja.

Rehvide ostmine ja paigaldamine

Eduka mootorratta rehvide ostu ja paigaldamise tagab põhjalik eeltöö ja professionaalsus. See hõlmab õigete rehvide valikut vastavalt mootorratta tüübile ja sõidustiilile ning oskuslikku paigaldust kogemusega spetsialisti poolt.

Mootorratta rehvide ostunõuanded

Kvaliteetsete mootorratta rehvide ostmisel tuleb tähelepanu pöörata mitmele olulisele detailile. Esiteks, rehvi mõõdud peavad vastama mootorratta veljele – laius (m), profiili kõrgus (p) ja velje diameeter tuleb valida täpselt. Iga mootorratta rehvide müügi lehekülg võimaldab teostada otsingut sõiduki tüübi ja rehvimõõtude järgi, et leida sobivaimad variandid.

 • Rehvi Laius: Kriitiline on valida laius, mis tagab optimaalse kontakti pinna tee ja rehvi vahel.
 • Profiili Kõrgus (p): Määrab rehvi külje kõrguse ja mõjutab sõidumugavust ning stabiilsust kurvides.

Kui mootorratta rehvid on valitud, tuleb jälgida, et nende kvaliteet ja vastupidavus vastaksid kasutustingimustele, olgu selleks siis linnasõit, maastikusõit, turism või kiiruskatsetused.

Professionaalne paigaldamine

Rehvide korrektne paigaldamine mootorrattale on sama oluline kui rehvide valimine. See nõuab spetsialiseeritud tööriistu ja tehnikat.

 • Paigalduse täpsus: Hõlmab õiget tsentreerimist ja õhurõhu seadmist.
 • Turvalisus: Professionaalne paigaldamine tagab, et rehvid toimivad ettenähtud viisil ja tagavad sõiduohutuse.

Leides mootorratta rehvidele sobiva kvaliteetse paigaldusteenuse, on klient kindlustatud tõhusa ja turvalise paigalduse osas.

Kokkuvõte

Mootorratta rehvide valik on mitmekesine, peegeldades erinevaid sõidustiile ja ratta kasutusvajadusi. Turul on saadaval spordi, touring, chopper, cruiser, enduuro, motokrossi ning võidusõidu rehvid, mille vahel valimisel tuleb arvestada nii mototehnika kui ka sõidutingimustega.

Mootorratta rehvide omadused:

 • Sportrehvid – disainitud maksimaalse haarduvuse jaoks, kiireks kurvisõiduks.
 • Touringrehvid – pakuvad mugavust ja pikka kasutusiga, sobivad pikkadeks sõitudeks.
 • Enduurorehvid – hübriid, mis töötavad nii maanteel kui ka maastikul.
 • Motokrossirehvid – mõeldud peamiselt maastikul kasutamiseks, sügavate mustritega.

Oluline on tagada, et rehvid oleksid sobilikud konkreetse mootorratta jaoks ning vastaksid kehtivatele turvanõuetele. Mootorratta kasutusjuhendist leitud juhiste järgimine aitab tagada rehvide õige valiku ja suurendab sõidu turvalisust.