Rehvid on iga sõiduki hädavajalik osa. Ilma korralike rehvideta võib auto jõudlus olla kompromiteeritud, põhjustades ohutusprobleeme ja vähendades kütuseefektiivsust. Eestis on rehvid eriti olulised riigi karmide talveolude tõttu. Talverehvid on seadusega nõutud detsembrist kuni veebruari lõpuni ja soovitatav on neid kasutada novembrist aprillini. Täpne kasutus oleneb siiski ilmastikuoludest.

Rehvide ostmisel on Eestis saadaval palju võimalusi. Jaemüüjad pakuvad mugavat võimalust erinevate brändide, suuruste ja tüüpide rehvide sirvimiseks ja võrdlemiseks. Lisaks saavad kliendid kasu konkurentsivõimelisest hinnast ja mugavusest, kuna rehvid toimetatakse otse nende ukse taha.

Rehvide tähtsus

rehvid

Rehvid on autojuhi jaoks üks olulisemaid komponente, mis tagavad turvalise ja mugava sõidu. Järgnevalt vaatame lähemalt, miks on rehvide valik ja seisukord nii oluline.

Turvalisus

Rehvid on auto kõige olulisemad turvavarustusosad, sest need tagavad auto haarduvuse teepinnaga. Heas korras rehvid võimaldavad autojuhil paremini juhitavust ja pidurdusmaad. Seega on oluline tagada, et rehvid vastavad auto tootja soovitustele ning on piisavalt kulunud.

Kütusekulu

Rehvid mõjutavad ka auto kütusekulu. Kui rehvid on kulunud või valesti täis pumbatud, suureneb auto kütusekulu. Seega on oluline tagada, et rehvid on alati õigesti täis pumbatud ja vastavad auto tootja soovitustele.

Haarduvus

Rehvid mõjutavad auto haarduvust teepinnaga. Kui rehvid on kulunud või valesti täis pumbatud, väheneb auto haarduvus teepinnaga ning suureneb libisemise oht. Seega on oluline tagada, et rehvid vastavad auto tootja soovitustele ning on piisavalt kulunud.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et rehvide valik ja seisukord on olulised tegurid auto turvalisuse, kütusekulu ja haarduvuse tagamisel. Autojuht peaks alati jälgima rehvide seisukorda ning vajadusel need õigeaegselt välja vahetama.

Rehvide tüübid

rehvid

Rehvid on saadaval erinevat tüüpi jaoks vastavalt ilmastikutingimustele ja sõidutingimustele. Siin on mõned levinumad rehvitüübid:

Suverehvid

Suverehvid on mõeldud kasutamiseks soojal ja kuival ilmaga. Need rehvid tagavad hea haarduvuse kuival teel ja on tavaliselt vaiksemad kui talverehvid. Suverehvid on valmistatud spetsiaalsest kummisegust, mis tagab parema haarduvuse kuivades oludes. Kuna suverehvid on mõeldud kasutamiseks ainult soojal ajal, ei ole neil head haarduvust märjal või lumisel teel.

Talverehvid

Talverehvid on mõeldud kasutamiseks külmadel ja lumistel ilmadel. Need rehvid tagavad parema haarduvuse lumistel ja jäistel teedel. Talverehvid on valmistatud spetsiaalsest kummisegust, mis jääb pehmemaks ka külmadel ilmadel. See tagab parema haarduvuse lumel ja jääl ning lühema pidurdusmaa. Talverehvid on kohustuslikud Eesti seaduste järgi alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini.

Naastrehvid

Naastrehvid on mõeldud kasutamiseks eriti lumistel ja jäistel teedel. Need rehvid on varustatud metallist naastudega, mis tagavad parema haarduvuse lumisel ja jäisel teel. Naastrehvid on tavaliselt valmistatud spetsiaalsest kummisegust, mis tagab parema haarduvuse ka külmadel ilmadel. Naastrehvid on Eestis lubatud kasutamiseks alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini.

Lamellrehvid

Lamellrehvid on mõeldud kasutamiseks eriti lumistel ja jäistel teedel. Need rehvid on varustatud spetsiaalsete lamellidega, mis tagavad parema haarduvuse lumisel ja jäisel teel. Lamellrehvid on valmistatud spetsiaalsest kummisegust, mis jääb pehmemaks ka külmadel ilmadel. See tagab parema haarduvuse lumel ja jääl ning lühema pidurdusmaa. Lamellrehvid on Eestis lubatud kasutamiseks aastaringselt.

Kokkuvõttes on oluline valida õige tüüpi rehvid vastavalt ilmastikutingimustele ja sõidutingimustele, et tagada ohutu ja mugav sõit.

Rehvide valimine

rehvid

Rehv on sõiduki üks olulisemaid osi, kuna see on ainus kontaktpind tee ja auto vahel. Seetõttu on oluline valida õige rehv, mis vastab sõiduki vajadustele. Järgnevalt on toodud mõned peamised tegurid, mida tuleks rehvi valimisel arvestada.

Mõõt

Rehvi mõõt on oluline faktor, mida tuleks arvestada. Õige mõõdu valimine tagab sõiduki ohutuse ja pikema eluea. Rehvimõõdu valimisel tuleks arvestada sõiduki tootja soovitustega. Lisaks tuleks arvestada ka sõidutingimustega, kus rehve kasutatakse. Näiteks võib talvel olla vaja kasutada spetsiaalseid talverehve, mis tagavad parema haarduvuse lumisel ja jäisel teel.

Kvaliteet

Rehvi kvaliteet on samuti oluline tegur, mida tuleks arvestada. Kvaliteetne rehv tagab parema haarduvuse ja pikema eluea. Kvaliteetsetel rehvidel on tavaliselt pikem garantii, mis annab kindlustunde, et rehv kestab kauem. Lisaks võivad kvaliteetsed rehvid olla ka vaiksemad ja mugavamad sõidu ajal.

Müratase

Rehvide müratase on veel üks oluline tegur, mida tuleks arvestada. Müratase mõjutab sõidumugavust ja võib olla häiriv nii juhile kui ka kaassõitjatele. Müratase sõltub rehvi mustrist ja materjalist. Üldiselt on suurema ja robustsema mustriga rehvid mürarikkamad kui väiksema mustriga rehvid. Seetõttu tuleks valida rehvid, mis vastavad sõidutingimustele ja tagavad mugava sõidu.

Kokkuvõttes on oluline valida õige rehv, mis vastab sõiduki vajadustele. Mõõdu, kvaliteedi ja mürataseme arvestamine tagab sõidumugavuse ja ohutuse.

Rehvide ostmine

Rehvid on üks olulisemaid elemente auto ohutuse tagamiseks. Seetõttu on oluline valida õiged rehvid vastavalt oma sõiduvajadustele. Antud jaotises on välja toodud mõned olulised aspektid, mida tuleks arvestada rehvide ostmisel.

Rehvivalik

Rehvide valik sõltub sõiduki tüübist, sõidustiilist ja sõidutingimustest. Kui sõidetakse peamiselt linnas, siis sobivad suverehvid, kuid kui sõidetakse palju maanteedel, siis on soovitatav valida talverehvid. Samuti on olemas naastrehvid, mis sobivad hästi jäiste ja lumiste teede jaoks.

Rehvide valimisel tuleks arvestada ka rehvi mõõtudega. Rehvi mõõtude leidmiseks tuleks vaadata auto kasutusjuhendit või rehvi küljel olevat teavet.

Hinnad

Rehvide hinnad võivad varieeruda sõltuvalt rehvi brändist, tüübist ja mõõtudest. Kvaliteetsete rehvide ostmisel on soovitatav eelarvestada. Soodsad rehvid võivad tunduda ahvatlevad, kuid odavad rehvid võivad olla vähem vastupidavad ja seega ka ohtlikumad.

Eelarve

Rehvide ostmisel on oluline arvestada eelarvega. Kui eelarve on piiratud, siis võib kaaluda kasutatud rehvide ostmist või osta rehvid hooajaliste allahindluste ajal. Samuti võib kaaluda rehvide ostmist internetist, kus rehvide hinnad võivad olla soodsamad kui tavapoodides.

Kokkuvõttes, rehvide ostmine võib tunduda keeruline, kuid kui arvestada oma sõiduvajadusi, rehvi tüüpe ja mõõtmeid, hinda ja eelarvet, siis saab valida õiged rehvid, mis tagavad auto ohutuse ja mugava sõidu.

Rehvide paigaldamine ja hooldus

Rehvivahetus

Rehvivahetus on oluline osa rehvide hooldamisest. Rehvide vahetamist soovitatakse teha vastavalt hooajale, et tagada auto ohutu ja mugav liikumine. Talverehvide vahetamine suverehvide vastu ja vastupidi on oluline, et tagada rehvide pikem eluiga ja parem haardumine teega.

Enne rehvide vahetamist tuleks kindlasti kontrollida rehvide kulumisastet ning selle vastavust reeglitele. Samuti on oluline paigaldada vähem kulunud rehvid auto tagateljele, et tagada parem juhitavus ja ohutus. Rehvirõhk peab alati vastama autotootja soovitusele. Seda on soovitav kontrollida vähemalt kord kuus ja kindlasti enne pikki retki.

Rehvide kasutamine

Sõidustiil

Rehvide kasutamine sõltub suuresti sõidustiilist. Kui autojuht sõidab Tallinna linnas, siis on soovitatav valida rehvid, mis sobivad linnasõiduks. Sellisel juhul on oluline valida rehvid, mis tagavad hea haardumise teekattega ning vähendavad pidurdusteekonda. Kui autojuht sõidab aga maanteedel, siis on soovitatav valida rehvid, mis sobivad kiireks sõiduks. Sellisel juhul on oluline valida rehvid, mis tagavad stabiilsuse ja hea haardumise ka suurel kiirusel.

Kiirus

Rehvide kasutamine sõltub ka kiirusest, millega autojuht sõidab. Kui autojuht sõidab Tallinna linnas, siis on soovitatav valida rehvid, mis sobivad linnasõiduks ning tagavad hea haardumise teekattega ka madalal kiirusel. Kui autojuht sõidab aga maanteedel, siis on soovitatav valida rehvid, mis sobivad kiireks sõiduks ning tagavad stabiilsuse ja hea haardumise ka suurel kiirusel.

Kokkuvõttes on oluline valida rehvid vastavalt autojuhi sõidustiilile ja sõidutingimustele. Õige rehvi valik tagab hea haardumise ja stabiilsuse ning vähendab õnnetuste riski.

Kokkuvõte

Rehvid on oluline osa sõiduki ohutusest ja mugavusest. Õigete rehvide valimine ja nende korralik hooldamine tagab sõiduki parima jõudluse ja pikaealisuse.

Kokkuvõttes on oluline valida õiged rehvid vastavalt sõiduki tüübile ja sõidutingimustele ning tagada nende korralik hooldus ja vahetus vastavalt vajadusele.