Veljed on oluline komponent igal sõidukis, pakkudes mitte ainult funktsionaalsust, vaid ka esteetilist välimust. Erinevaid tüüpe velgi toodetakse vastavalt kasutusotstarbele; näiteks valuveljed on populaarsed oma tugevuse ja kerge kaalu poolest, mis parandab sõiduki juhitavust ja välimust. Eestis leidub mitmeid ettevõtteid, mis pakuvad laias valikus velgi, alates Replica ja MAK velgedest kuni BBS ja Japan Racing velgedeni, rahuldades nii tavakasutajate kui ka autoentusiastide vajadused.

Turul on saadaval ka kasutatud veljed, mis võimaldavad ostjal säästa raha ilma kvaliteedis järeleandmisi tegemata. Kvaliteetsed valuveljed ja rehvid on kättesaadavad professionaalsete müüjate kaudu, kes pakuvad mitte ainult tooteid, vaid ka asjatundlikku nõu ja tuge velgede valiku protsessis.

Autoomanike jaoks, kes soovivad hooldust ning parandust, pakuvad mitmed ettevõtted mitmekülgseid teenuseid rehvide ja velgede vallas. Teenustest võib leida rehvivahetuse, rehviremonti, velgede värvimist ning muid teenuseid, mis aitavad tagada sõiduki turvalisust ja pikaealisust.

Velgede tüübid

veljed

Sõiduki üldilmele ja sõiduomadustele avaldavad märkimisväärset mõju veljed. Neid on peamiselt kahte tüüpi: valuveljed ja plekkveljed, millest igaühel on oma spetsiifilised omadused ja eelised.

Valuveljed

Valuveljed on valmistatud kergmetallist, tavaliselt alumiiniumist või magneesiumist, mis võimaldab täpset ja keerukat disaini. Need veljed on kergemad kui traditsioonilised terasest veljed, mis aitab parandada sõiduomadusi, nagu kiirendus, pidurdus ja kütusesäästlikkus. Velgi kergem kaal aitab kaasa ka sõidumugavusele, kuna vähendab vedrustusele langenud koormust.

Plekkveljed

Tuntud ka kui terasveljed, on plekkveljed toodetud vastupidavast teraslehest. Plekkveljed on valuvelgedest soodsamad ja neid peetakse tavaliselt vastupidavamaks rasketes ilmastikuoludes või teedel, kus esineb palju löökauke. Raskem kaal võib mõjutada sõiduki kütuseefektiivsust ja juhitavust, kuid plekkveljed on ideaalne valik neile, kes otsivad majanduslikult efektiivset ja karmidele tingimustele vastupidavat lahendust.

Velgede mõõtmed

Velgede mõõtmed on kriitilised auto rataste sobitumisel ning selle sõiduomaduste mõjutamisel. Täpne mõõtmine tagab, et velg sobitub sõidukiga ja vastab ohutusnõuetele.

Velje läbimõõt

Velje läbimõõt on velje üks tähtsamaid mõõtmeid, mõõdetuna ühest servast teiseni läbi velje keskpunkti. Läbimõõt on tavaliselt toodud tollides, näiteks 15″, 16″, 17″ jne. See on seotud ratta üldise suurusega ning mõjutab nii käsitsetavust kui ka sõidumugavust.

Velje laius

Velje laius mõõdab velje seestpoolt ühe ääre lavast teise seestpoolt ääreni. See parameeter määrab rehvi laiuse, millega velg on ühilduv, ja on kriitiline sõiduki stabiilsuse tagamiseks. Näide laiusest võib olla näidatud mõõdus 7.5J, 8J, 9J, kus “J” on rahvusvaheline tähistus velje lõik kontuurile.

ET ja Offset

ET, tuntud ka kui offset, on mõõde, mis näitab velje paigutust sõiduki suhtes. See väljendub millimeetrites ning osutab sellele, kui kaugel või lähedal on velje paigalduspind ratta kinnitusava suhtes – kas velg ulatub rohkem väljapoole või on rohkem sõiduki alla tõmmatud. Näiteks ET35 või ET42 mõõde tähendab, et velje paigalduspind asub velje keskjoonest 35 või 42 mm kaugusel. Eriti tähtis on ET mõõt ratta õigeks sobitumiseks rattakoopaga ning selle mõju juhitavusele.

Rehvid ja veljed

Rehvid on sõiduki juhitavuse ja ohutuse seisukohast üliolulised, samal ajal kui veljed lisavad sõidukile esteetilist väärtust. Olenevalt aastaajast on oluline valida õiged rehvitüübid.

veljed

Talverehvid

Talverehvid on mõeldud kasutamiseks külmemates tingimustes, kus temperatuur langeb alla 7°C. Need rehvid on valmistatud pehmemast kummisegust, mis tagab parema haarduvuse märja ja libeda teekatte puhul.

Suverehvid

Suverehvid on optimeeritud soojematele temperatuuridele ning kuivale ja märjale teekattele, pakkudes paremat pidurdusvõimet ja stabiilsust. Sõidukiomanikud peaksid suverehvide valikul arvestama rehvimustrit ja jälgima rehvirõhku, et tagada optimaalne sooritusvõime ja turvalisus.

Velgede ostmine

Velgede soetamine on oluline sõidukogemuse parandamiseks ning ohutuse tagamiseks. Valikus on nii uued kui taastatud veljed, mis erinevad hinna ja kvaliteedi poolest.

E-pood

E-poodides on mugav velgi osta, kuna klient saab tutvuda laia tootevalikuga ja võrrelda erinevate tootjate hindu mugavalt kodus olles. Lisaks on toodete kirjeldused ja tehnilised andmed kergesti kättesaadavad.

Velgede müük

Velgede müük hõlmab nii kasutatud kui uute velgede müüki. Kasutatud velgede puhul on oluline tähelepanu pöörata nende seisukorrale ja sobivusele konkreetsele sõidukile, et tagada ohutus teel.

Valuvelgede müük

Valuveljed on populaarne valik tänu oma kergele kaalule ja stiilsele välimusele. Müük toimub spetsialiseeritud poodides ning internetis, kus on võimalik leida sobivad valuveljed enamikele automudelitele.

Rehvide ja velgede tarvikud

Rehvide ja velgede tarvikud on hädavajalikud komponendid, mis tagavad velgede korrektse paigalduse ja töökindluse. Need detailid on mõeldud selleks, et tagada rataste ühtlustatud toimimine ning sõidumugavuse parandamine.

Flantsid

Flantsid on tugevad metallist rõngad, mis võimaldavad rattavelje ning auto rummu vahelist ühendust. Need peavad olema valmistatud kvaliteetsest materjalist, et taluda suuri mehaanilisi koormusi ja korrosiooni.

 • Materjalid: Tavaliselt valmistatud alumiiniumist või terasest
 • Tähtsus: Aitavad kohandada erineva jaotusega velgi, tagades optimaalse sobivuse

Tsentreerimisrõngad

Tsentreerimisrõngad on olulised tagamaks rattavelje täpset tsentreerimist auto rummu suhtes. Ebatäpsus tsentreerimisel võib põhjustada vibratsiooni ja rehvi ebaühtlast kulumist.

 • Funktsioon: Vähendavad vibratsiooni, kindlustades velje täpse paigalduse
 • Valik: Saadaval eri suurustes, sobivad konkreetsele autole ja veljele

Poldid ja mutrid

Poldid ja mutrid on kinnituselemendid, mis hoiavad velge kindlalt auto rummu küljes. Oluline on valida õige pikkuse ja keerme sammuga poldid ning mutrid, et tagada maksimaalne turvalisus.

 • Materjal: Korrosioonikindel, nagu roostevaba teras või tsingitud teras
 • Turvalisus: Peavad vastama tehasestandarditele, korraliku pingutuse korral tagavad nad velje kindla kinnituse

Need tarvikud on kriitilise tähtsusega sõiduki rataste üldise funktsionaalsuse ja ohutuse jaoks. On tähtis valida kvaliteetsed flantsid, tsentreerimisrõngad, ning vastupidavad poldid ja mutrid, et tagada parim jõudlus ja turvalisus sõidu ajal.

Velgede sertifitseerimine ja turvalisus

Turvalisus ja usaldusväärsus on velgede valikul kriitilise tähtsusega. Sertifitseerimisasutused, nagu JWL, TÜV, ja KBA, tagavad velgede vastavuse rangele kvaliteedistandardile. Sertifikaadiga valuveljed vastavad spetsiifilistele nõuetele, mis tõstavad esile velje tugevust ja vastupidavust.

JWL

Japan Light Alloy Wheel (JWL) sertifikaat on Jaapani standard, mis kinnitab velgede vastavust turvalisusnõuetele. See märgis näitab, et veljed on testitud ja vastavad kindlatele koormusnõuetele. JWL märgist kandvad veljed peavad taluma kindlaks määratud koormusi, et tagada juhi ohutus.

TÜV

Saksamaa organisatsioon Technischer Überwachungsverein (TÜV) on üks tuntumaid sõltumatuid testimisorganisatsioone, kes kontrollib velgede kvaliteeti ja ohutust. TÜV sertifikaadiga veljed on läbinud kontrolli, mis kinnitab nende vastavust Euroopa Liidu standarditele.

KBA

Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) on Saksa föderaalne autotranspordi amet, mis tegeleb sõidukiosade sertifitseerimisega. Velgede KBA märgis näitab, et toode on heaks kiidetud ja registreeritud kasutamiseks Saksamaal, ning see märgis on olulisel kohal ka teistes riikides.

Sertifikaadiga valuveljed

Valuveljed, mis omavad sertifikaati, on valmistatud järgima kindlaid tehnilisi spetsifikatsioone, mille eesmärk on tagada suurem turvalisus. Sertifikaadiga valuveljed on tavaliselt kergemad ja tugevamad võrreldes tavapäraste terasvelgedega ja need on läbinud rangemad testid, mida nõuavad sertifitseerimisasutused, sealhulgas paigalduskatsetused ja materjalide analüüsid.

Populaarsed veljetootjad

Veljed on sõiduki välimust ja jõudlust märkimisväärselt mõjutav element. Järgnevalt tutvustame tuntumaid veljetootjaid, kes paistavad silma oma kvaliteetse materjalikasutuse ja innovaatiliste disainilahendustega.

ATS

ATS on tuntud oma kerge ja vastupidava konstruktsiooniga valuvelgede poolest. Nad on eriti populaarsed motorsporti ja luksusautode hulgas.

Enzo

Enzo toodab soodsama hinnaklassi velgi, mis pakuvad hea hinna ja kvaliteedi suhet ning sobivad mitmesugustele automudelitele.

BBS

BBS on üks tunnustatumaid veljetootjaid maailmas, eriti tuntud oma kõrgekvaliteediliste ja sportlike valuvelgede poolest, mis leiavad kasutust nii tänavasõidukitel kui ka võidusõiduautodel.

Brock

Brock on Euroopas laialt levinud veljetootja, kelle tootevalikust leiab nii elegantsed kui ka sportlikud veljemudelid.

CMS

CMS on tuntud oma innovaatiliste ja kergkaaluliste velgede poolest, mida kasutatakse sõiduautodel ja väikebussidel.

Momo

Momo veljed on kõrgelt hinnatud nii esteetika kui ka tehnilise sooritusvõime tõttu ning on sobilikud autoentusiastidele, kes soovivad oma sõidukile personaalset puudutust anda.

AEZ

AEZ valmistab kvaliteetseid ja stiilseid valuvelgi, keskendudes nii disainile kui ka funktsionaalsusele.

Dotz

Dotz pakub julgeid ja isikupäraseid velgedisaine, mis on loodud silma paistma ning on populaarne nooremate autoomanike seas.

Dezent

Dezent veljed on tuntud oma lihtsa ja puhta disaini poolest, pakkudes vastupidavust ja kvaliteeti mõistliku hinnaga.

Autec

Autec on spetsialiseerunud kvaliteetsetele valuvelgedele, mis sobivad paljudele erinevatele automarkidele ja mudelitele.

Axxion

Axxion juhib tähelepanu nii julge disaini kui ka värvikombinatsioonidega, andes sõidukitele ainulaadse välimuse.

Borbet

Borbet on tuntud oma laia tootevaliku ja kvaliteetsete valuvelgede poolest, mis sobivad igasse stiili ja eelarvesse.

Carmani

Carmani pakub vastupidavaid valuvelgi, mis on valmistatud kvaliteetsest materjalist ja mõeldud igapäevaseks kasutamiseks.

Dual

Dual on turul uus nimi, kuid on kiiresti tõusnud populaarsuse poolest tänu oma vastupidavatele ja stiilsetele velgedele.

Velgede hooldus ja puhastus

Velgede korrapärane hooldus ja puhastus on tähtis, et tagada nende hea välimus ning pikaealisus. Alustuseks tuleks valida õige puhastusvahend, mis sobib kokku velje materjaliga.

Velgede puhastamine:

 1. Eemaldage mustus ja tolm: Kasutage lahjendatud seebi ja vee segu või leige veega survet, et eemaldada pealmine kiht mustust ja tolmu. Mõned spetsiaalsed veljepuhastusvahendid võivad olla abiks ka raskemate plekkide korral.
 2. Pese veljed: Pärast esmast loputamist puhastage veljed käsna või pehme harjaga.
 3. Loputage veljed: Eemaldage kõik puhastusvahendite jäägid puhta veega loputades.

Velgede kuivatamine ja hooldamine:

 • Kuivatamine: Pärast pesemist kuivatage veljed puhta mikrokiudrätikuga, vältimaks veeplekkide tekkimist.
 • Kahjustuste kontroll: Kontrollige velgi kahjustuste suhtes nagu kriimustused või mõlgid.
 • Kaitsmine: Kaitsevahendid või vahad aitavad velgedel kauem puhtana püsida ja neid on seejärel lihtsam puhastada.

Tõhusa hoolduse osaks on ka regulaarne kontroll ja kaitsekihi uuendamine, et tagada velgede pikaajaline hea välimus ja kaitse erinevate ilmastikutingimuste eest.